Ogród zimą: czy rośliny i krzewy powinny być przycinane zimą?

Za najlepszą porę do przesadzania roślin i ich przycinania uznaje się wczesną wiosnę, jesień. Pojawia się jednak pytanie, czy można wykonać zimowe cięcie drzew i krzewów. Będzie to dobrym rozwiązaniem, ale trzeba pamiętać o kilku istotnych kwestiach. W przeciwnym razie można wręcz zaszkodzić roślinom, a tego pewnością nikt by nie chciał.

Pielęgnacja drzew i krzewów zimą – czy to odpowiednia pora na cięcie?

Zimowe cięcie drzew i krzewów ma na celu pozbycie schorowanych pędów, przeszkadzających sobie nawzajem gałęzi. Warto wiedzieć, że przycinaniem można pobudzić roślinę do wzrostu, na wiosnę wyrośnie wiele nowych i zdrowych pędów. Gałązki, które zostały poddane cięciom, ładnie się rozkrzewią i pokryją sporą ilością liści. Grudzień nie jest dobrym momentem na przycinanie drzew, należy poczekać z tym do co najmniej drugiej połowy stycznia, jeśli warunki będą sprzyjające. Marzec to optymalny czas na formowane żywopłotu z tui, bukszpanu czy cisa. Można też przycinać drzewa iglaste typu sosna czy świerk. Ostrożność powinno się zachować w przypadku drzew liściastych, gdyż zbyt późne cięcia są niewskazane i mogą wręcz zaszkodzić roślinom ze względu na to, że znajdujące się w nich soki zaczynają krążyć już pod koniec zimy.

Z cięciem drzew takich jak brzoza, wiąz czy klon nie można zwlekać zbyt długo, bo jeśli zaczną się już wybudzać, takie zabiegi pielęgnacyjne przyczynią się do ich osłabienia i nawet chorób. Soki, zamiast zasilać koronę drzewa, będą spływać po jego korze – zjawisko to nazywa się potocznie płaczem. Istotne będzie też to, aby cięcia nie były zbyt duże, nie powinno się przycinać więcej niż kilkanaście procent korony w przypadku drzew owocowych. Zimą można zdecydować się na cięcie mrozoodpornych gatunków drzew typu jabłoń, śliwa czy grusza. Optymalną temperaturą powietrza do przycinana roślin jest około zero stopni Celsjusza.

Jakie narzędzia będą potrzebne do ciecia drzew i krzewów?

Każdy ogrodnik potrzebuje odpowiednich narzędzi do cięcia drzew i krzewów. Bardzo ważną kwestią jest to, aby zadbać o jakość ostrzy. Nie mogą być one tępe, bo nie tylko utrudnią pracę, ale też uszkodzą tkanki roślin. Taka poszarpana powierzchnia długo się zabliźnia, staje się podatna na atak szkodników i różne choroby. Narzędzia muszą być wyposażone w dobrze naostrzone ostrza, które zapewnią gładkie cięcia. Potrzebne będą sekatory, piły ogrodowe pilarki elektryczne, nożyce do żywopłotu, noże ogrodnicze. Nie można też zapomnieć o drabinie, bez której trudno byłoby dosięgnąć wyżej położonych gałęzi. Narzędzia ogrodowe dostępne są w wersji ręcznej, elektrycznej, spalinowej i akumulatorowej.

Autorka – admin

Komentarze (1):

  1. Postech

    7 kwietnia, 2021 at 8:18 am

    O pielęgnację drzewek/krzewów trzeba dbać cały rok – zimą też! Pilarki elektryczne to absolutnie urządzenie numer jeden 🙂

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *