rolety-zewnetrzne w domu

Największe zalety rolet zewnętrznych

Rolety zewnętrzne jeszcze kilka lat temu kojarzyły się z drogimi i luksusowymi domami. Obecnie stały się praktycznie standardem w budownictwie ze względu na szereg zalet jakie ze sobą niosą. Przedstawiamy największe plusy tego typu rozwiązania.

Rodzaje rolet zewnętrznych

Zasadniczą różnicą pomiędzy różnymi rodzajami rolet jest ich sposób montażu. Niektóre z nich można osadzić na ścianie budynku jedynie przed zamontowaniem okien i ociepleniem domu. W związku z tym warto wcześniej wiedzieć jakie rozwiązania są dostępne na rynku. Najpopularniejszym są rolety adaptacyjne inaczej zwane natynkowymi. Można je montować na każdym etapie budowy. Kaseta znajduje się nad oknem i jest utwierdzona do ściany natomiast prowadnice są po bokach wnęki okiennej. Innym rodzajem są rolety nadstawne. Instaluje się je razem z oknami. Znajdują się one pomiędzy górną częścią ramy, a ościeżem. Okna muszą być odpowiednio pomniejszone o wysokość kasety. Trzecim najpopularniejszym rozwiązaniem są rolety podtynkowe do zabudowy. Wymagają one jednak specjalnego kształtu nadproża lub grubej warstwy ocieplenia. W związku z tym powinny być przewidziane przez architekta na etapie projektowania domu.

Zalety rolet zewnętrznych

Do głównych zalet rolet zewnętrznych bez wątpienia należy lepsza termoizolacja budynku. Jest ona ważna zarówno latem jak i zimą. W gorące dni, zasłonięcie rolet pozwoli ochronić wnętrze domu przed lejącym się z nieba żarem. W chłodne z kolei rolety tworzą dodatkową warstwę chroniącą okna. Dzięki temu ciepło nie ucieka z domu tak szybko. Kolejną zaletą rolet zewnętrznych jest izolacja dźwiękowa. Szczególnie docenią to osoby mieszkające w dużych miastach lub przy ruchliwych drogach. Dodatkowo materiały z jakich wykonuje się rolety są wytrzymałe na uderzenia co czyni je dodatkową barierą przed włamywaczami. Zasłanianie rolet wieczorem chroni również prywatność domowników. Dzięki nim nie widać z zewnątrz co dzieje się w pomieszczeniach gdy jest w nich zapalone światło. Często zapominaną zaletą jest również ochrona stolarki okiennej. Zmienne warunki atmosferyczne często prowadzą do jej uszkodzenia. Rolety chronią przed przebarwieniami i wypaczeniem okien od nadmiernego nagrzewania przez słońce.

Autorka – admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *