Planując wyjście z domu, każdego interesuje to, jakie panują na zewnątrz warunki atmosferyczne. Można oczywiście sprawdzić prognozę pogody w telewizji czy Internecie, ale niezwykle przydatna okazuje się stacja meteorologiczna. Wystarczy spojrzeć na urządzenie, aby poznać temperaturę, wilgotność powietrza i ciśnienie. Obecnie do wyboru jest wiele tego typu urządzeń, bardziej lub mniej funkcjonalnych.
Spis treści
Czy warto mieć własną stację meteorologiczną w domu?
Termometr wiszący na zewnątrz przy oknie coraz częściej jest zastępowany stacją pogodową, dzięki której można poznać nie tylko temperaturę panującą na zewnątrz, ale też szereg innych parametrów typu wilgotność powietrza i ciśnienie. W droższych modelach jest szereg dodatkowych funkcjonalności, łącznie z kierunkiem i prędkością wiatru. Rozbudowane stacje meteorologiczne poinformują użytkownika nawet o ilości opadów, co z pewnością pozwoli lepiej przegotować się do wyjścia i uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek pogodowych. Za pomocą takiego niepozornego urządzenia można śledzić na bieżąco pagodę, czyli dostosować swój strój czy plany wyjazdowe do warunków atmosferycznych. Wyposażone jest ono w ekran, na którym wyświetlane są wszystkie parametry i czujniki dokonujące pomiarów parametrów. Jeśli prezentowane wyniki mają być miarodajne, to sensory muszą znaleźć się na zewnątrz budynku.
Jak wybrać czujnik stacji pogodowej?
Wybierając stację meteorologiczną, należy mieć na uwadze kilka istotnych parametrów. Jednym z nich jest zakres temperatury. Istotny będzie też błąd pomiaru, który nie powinien wynosić więcej niż połowa stopnia Celsjusza. W przeciwnym razie wyświetlane wyniki mogą być niezgodne z prawdą, a każdemu zależy przecież na jak dokładniejszym pomiarze. Kolejną kwestią będzie wyświetlacz, który musi być czytelny, najlepiej też podświetlany – nie będzie problemu z odczytaniem pomiarów po i przed zachodem słońca. Im większy będzie ekran, tym lepiej, bo zmieści się na nim więcej informacji, a prezentowane wykresy są wyraźniejsze. Zdecydowana większość z nich wyświetla obraz w wersji czarno-białej, ale dostępne są też modele kolorowe, co z pewnością podnosi walory estetyczne.
Przy wyborze stacji pogodowej znaczenie ma sposób zasilania urządzenia. W większości modeli źródłem energii są baterie. Im więcej funkcji ma stacja pogodowa i większy ekran, tym potrzebuje większej ilości baterii do prawidłowego działania. Świetną opcją są modele zasilane zieloną energią, czyli promieniowaniem słonecznym. Nie brakuje też takich, które są napędzane wodą, co również będzie ekologicznym wyborem. Wybierając stację pogodową, należy zwrócić uwagę na możliwość zapisywania zmierzonych parametrów, sposób łączności urządzenia z czujnikami i na ich liczbę.