Czujnik ruchu – co warto wiedzieć przed zakupem?

Zasady działania czujników ruchu

Czujnik ruchu to nic innego jak popularny detektor ruchu. Mowa tutaj oczywiście o zaawansowanych urządzeniach, które wykrywają ruch w obszarze swojego zasięgu. Po wykryciu ruchu większość urządzeń inicjuje włączenie określonych podzespołów i urządzeń. Największym zainteresowaniem cieszą się oczywiście urządzenia, które wykorzystują fale ultradźwiękowe, mikrofale albo podczerwień. Każda technologia ma swoje zalety i wady, dlatego też warto dokładnie zapoznać się z nimi, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej będzie wybrać najlepszy sprzęt.

 

Czujniki ruchu z sygnalizacją dźwiękową

W dzisiejszych czasach największym zainteresowaniem cieszą się czujniki ruchu wykorzystywane przy zaawansowanych systemach bezpieczeństwa. Każdy profesjonalny system alarmowy wyposażony jest z niezawodne czujniki ruchu. Na półkach sklepowych można znaleźć systemy bezpieczeństwa, które montuje się wewnątrz i na zewnątrz. Najbardziej zaawansowane urządzenia nie tylko uruchamiają sygnalizację dźwiękową, ale również automatycznie informują firmę ochroniarską o zagrożeniu. Zewnętrzny czujnik ruchu musi oczywiście charakteryzować się dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne i niekorzystne warunki atmosferyczne.

 

Czujnik ruchu – jak działa?

Jak wspomniano powyżej zasada działania czujników ruchu w dużej mierze uzależniona jest od zastosowanego mechanizmu. Większość urządzeń dostępnych na rynku działa jednak na bardzo podobnych zasadach. Profesjonalne czujniki ruchu z sygnalizacją dźwiękową posiadają określone pole widzenia, które przez producentów podawane jest nie tylko w metrach, ale również w stopniach. Najlepsze czujniki mogą kontrolować ruch nawet do 20 metrów. Pamiętać należy również o tym, że czujniki ruchu współpracują zawsze z konkretnym źródłem światła. Obecnie większość urządzeń kompatybilna jest oczywiście z popularnymi żarówkami LED. Nie zawsze jest to norma, dlatego też przy zakupach należy zachować ostrożność. Nowoczesne czujniki ruchu można swobodnie regulować, dzięki czemu każdy jest w stanie ustalić, po jakim czasie obserwacji czujnik przekaże informację do konkretnych urządzeń.

Jeżeli chodzi o pasywne czujniki ruchu, to wykrywają one nie ruch, a zmianę temperatury. Z praktycznego punktu widzenia, gdy w polu działania czujnika pojawi się nowa osoba, to wykryta zostanie właśnie zmiana temperatury. Czujniki tego typu działają na podczerwień z wykorzystaniem specjalnego procesora, luster i odpowiednio ustawionych soczewek.

Autorka – admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *