Pierwsza pomoc: co powinno znaleźć się w apteczce samochodowej?

Oczywistością jest posiadanie domowej apteczki pierwszej pomocy, ale powinno się ją mieć zawsze przy sobie także w samochodzie. Nie każdy kraj narzuca obowiązek wożenia apteczki samochodowej, ale nieznajomość prawa nie zwalnia od jego przestrzegania. Warto wobec tego uzupełnić wiedzę na ten temat i sprawdzić, co powinno znaleźć się w apteczce samochodowej.

Czy apteczka samochodowa jest obowiązkowa?

W Polsce wymagane jest od kierowców wożenie ze sobą trójkąta ostrzegawczego i gaśnicy – za ich brak mogą zostać nałożone kary finansowe w postaci mandatu w wysokości 150 złotych. Pojawia się pytanie, czy obowiązkowe są także apteczki samochodowe. Mogłoby się wydawać, że będzie ona wymagana, ale stanowi nieobowiązkowe wyposażenie samochodu. Oczywiście dla własnego bezpieczeństwa i zdrowia warto ją ze sobą wozić. Tym bardziej że nie zajmuje wiele miejsca, może leżeć się w schowku lub nawet w bagażniku. Nieco inaczej wygląda to w przypadku pojazdów używanych do przewozu osób. W autobusach, taksówkach czy samochodach ciężarowych apteczka pierwszej pomocy będzie obowiązkowym elementem wyposażenia.

 

Jakie powinno być wyposażenie apteczki samochodowej?

W sklepach można bezproblemowo kupić gotową apteczkę pierwszej pomocy – zarówno domową, jak i samochodową. Trzeba jednak pamiętać o tym, że mogą one w różnić się od siebie wyposażeniem w mniejszym lub większym stopniu. Zawsze powinno się sprawdzić zawartość apteczki przed jej zakupem lub skompletować ją samodzielnie. Nie może zabraknąć w niej opatrunków indywidualnych o różnych wymiarach, dzięki którym możliwe będzie zaopatrzenie rany, gdy wystąpi taka potrzeba. W przypadku drobnych skaleczeń wystarczą plastry opatrunkowe. Powinno ich być co najmniej kilkanaście – zarówno małych, jak i większych. Do tego należy dołożyć jeszcze plastry bez opatrunku, które służą do mocowania opatrunków z gazy.

W apteczce samochodowej nie może zabraknąć opasek elastycznych/półelastycznych, które będą nieocenione w przypadku skręconych, zwichniętych stawów. Potrzebne będą także bandaże dziane do mocowania opatrunków oraz kompresy jałowe z gazy do zaopatrywania ran i tamowania krwotoków. W przypadku podejrzenia złamana czy skręcenia kończyny powinno się użyć chusty trójkątnej. Posłuży także do wykonania opatrunku przy obrażeniach dotyczących głowy. Do apteczki samochodowej należy włożyć też nożyczki bez ostrych końców do bezpiecznego rozcinania ubrań. Potrzebne będą również rękawice jednorazowe, aby uchronić się przed zakażeniem. Sprawdzić trzeba to, czy wyposażenie apteczki zawiera koc ratunkowy i maseczkę do sztucznego oddychania..

Autorka – admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *